2018-07-02 

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie stomatologiczne w ciąży

Leczenie stomatologiczne może być przeprowadzone w całym okresie ciąży, ale najkorzyst- niejszym czasem jest okres między 14 – 20 tygodniem ciąży.
I trymestr – należy unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych, wskazana jest duża ostrożność.
 w przypadku stosowania środków znieczulających, przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
II trymestr – najbezpieczniejszy okres dla rozwoju płodu, optymalny na przeprowadzenie profesjonalnych działań profilaktycznych oraz  koniecznego leczenia stomatologicznego.
III trymestr – ze względu na zagrożenie porodem przedwczesnym, konieczne zabiegi
 powinny być wykonywane w pierwszej połowie tego trymestru, wizyty nie powinny być długie z uwagi na możliwość wystąpienia zespołu żyły głównej dolnej- spadek ciśnienia w wyniku ucisku macicy na naczynia żylne, występuje w 3. trymestrze, kiedy kobieta ciężarna przebywa zbyt długo w pozycji leżącej.
Katarzyna Obarska
Regularna opieka stomatologiczna nad kobietą  w ciąży jest konieczna, ponieważ w okresie ciąży wzrasta ryzyko chorób jamy ustnej - rozwoju choroby próchnicowej,
 erozji szkliwa oraz zmian chorobowych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. 


Wiadomo, że u ciężarnych zmienia się profil hormonalny, który może źle wpływać na kondycję dziąseł. Łatwiej powstają stany zapalne, dziąsła maja większą tendencję do obrzęków, przez co potem jeszcze trudniej jest je oczyszczać a wiadomo, że odpowiednia higiena w tym szczególnym okresie jest bardzo istotna.


EFP powołuje się na badania, według których istnieje ścisłe powiązanie pomiędzy zapaleniami dziąseł, przyzębia, a występowaniem powikłań w czasie ciąży.


Mogą to być:


  • niska waga urodzeniowa dziecka;
  • przedwczesny poród;
  • wystąpienie stanu przedrzucawkowego – objawiającego się nadciśnieniem tętniczym, obecnością białka w moczu 


  • (inaczej białomoczem, proteinurią lub zespołem nerczycowym), jak również obrzękami kończyn i twarzy;
  • pojawienie się cukrzycy ciążowej.


Wróć